>> TÁJÉKOZTATÓ >> Bérleti jog átadás
TÁJÉKOZTATÓ
Bérleti jog átadás lehetőségei
Jelenlegi jogi szabályozások alapján, önkormányzati bérlakás bérleti jogát megvásárolni - közvetlenül az adott lakás bérlőjétől - nem lehet!
Ez azt jelenti, hogy bérlővel olyan szerződés nem köthető, amelyben bérleti jogát vételár fejében adja át.
Jelenlegi lakhatási lehetőségek, ezekhez társuló piaci viszonyok, ingatlan árak, a hazai támogatási és hitelezési lehetőségek miatt, az önkormányzati bérlakásokra is fokozott kereslet mutatkozik.
Ennek közvetlen és általános lehetőségei:
- lakáspályázat,
- szolgálati lakás.
Ezeket a lehetőségeket az önkormányzatok, az önkormányzattal szerződésben álló szervezete(i)k közvetlen rendelkezései, pályázatai alapján lehet kihasználni. Ez esetben a hatályos önkormányzati rendelet szabályozása szerint szerveződnek a kapcsolódó eljárások, illetve születik meg a kiutaló határozat, a bérleti szerződés.
Közvetett lehetőségei:
- lakáscsere,
- eltartási szerződés
- házasság
Ezekben az esetekben magánszemélyek megállapodása alapján, önkormányzati rendelet és önkormányzat által kiadott tulajdonosi nyilatkozat alapján jöhet létre bérleti jog és a bérleti szerződés.
Bérlővel házasságot kötnek, mely alapján kérhetik a bérlőtársítást. Ennek időbeli hatályát helyi rendeletek szabályozzák. Vannak kerületek ahol erre azonnali lehetőség nyílik, de vannak olyan kerületek ahol erre csak 5 év után kerülhet sor.
Bérlővel - jellmzően idősebb korosztály esetén - eltartási szerződést kötnek, mely alapján eltartó természetben és anyagi hozzájárulással segíti a bérlőt. Ennek részleteit felek megállapodása határozza meg. Az eltartási szerződéshez az illetékes önkormányzatnak hozzá kell járulnia, melyet követően juthat csak jogokhoz az eltartó. Ilyen joga, hogy pl. beköltözhet, nélküle a bérlő semmilyen jogcselekményt nem vihet, stb.
Eltartó bérleti jogot legalább 1 éve tartó eltartási szerződést követően, a bérlő halálával kaphat csak az eltartó, önkormányzati eljárást követően.
Lakáscsere
Alapszabály: bérleti jogot csak másik bérlakás bérleti jogára, vagy lakóingatlan egész tulajdoni részére lehet cserélni.
Valamilyen belterületi lakóingatlan önálló tulajdonjogát cserélhetjük bérleti jogra. Ennek érdekében csereszerződést kell kötni, melyhez az illetékes önkormányzatnak kell hozzájárulni írásos formában, ez egyfajta nyilatkozattétel arra vonatkozóan, hogy az illetékes önkormányzat(ok) hajlandó az általa meghatározott feltételek mellett szerződni új leendő bérlőjével.
...de ha nincs csereingatlan akkor mégis hogyan....?
Az önkormányzati bérlakások bérleti jogának "eladásával" kapcsolatosan feladott hirdetésekkel többször is találkozhatunk. Ekkor tehető fel a kérdés, hogy akkor hogyan is van ez?
A megoldás köznyelvi elnevezése, fiktív csere. Fiktív, mivel a szerződés nem tényleges szándékon alapul, az csak szinlelt, azaz nem valós, tehát fiktív.
Mit is jelent?
A Vevő és Bérlő az ún. lakáscsere intézményének segítségével köt olyan magánjogi megállapodást, aminek végeredménye, hogy a vevő hozzájut a bérleti joghoz. Ennek alapvető feltétele, hogy a magánjogi megállapodást az önkormányzat jóváhagyja, azaz lakáscsere kérelem alapján az önkormányzat által lefolytatott eljárás során a hozzájáruló tulajdonosi nyilatkozat kiadásra kerüljön.
A folyamat alapfeltétele, hogy a Vevő rendelkezzen egy valós lakóingatlan tehermentes tulajdonjogával (osztott társasházi tulajdon vagy önálló, teljes családi ház), melyre a bérlővel, ügyvéd által ellenjegyzett lakáscsere szerződést tud kötni.
A folyamat egyszerű, ha van a "Vevőnek" cserére alkalmas lakóingatlana, azaz cserealapja.
Ez esetben a Vevő a cserealapra bejegyzett tulajdonjogát cseréli el az "Eladó" - azaz bérlő - bérleti jogára. A bérleti szerződés megkötése, illetve a földhivatali átvezetést követően sok esetben a "Vevő" visszavásárolja az ingatlant "Eladótól", mint új tulajdonostól, illetve a vételárral kapcsolatosan - a birtokbaadás és a visszavételre vonatkozó szerződés aláírása során - számolnak el egymással.
De mi van ha nincs a Vevő tulajdonában cserealap?
Ekkor jöhet jól egy segítő családtag, barát, rokon, vagy bárki, aki hajlandó "kölcsön" adni a jogügyletre saját lakóingatlanát.
És ha nincs ilyen lehetőség...akkor?
- vásárol egyet a lakáspiacon, vagy
- egy előzetes megállapodás alapján kölcsön kap a bonyolító irodától, esetleg ügyvédtől.
Természetesen ebben az esetben is még számos ügyleti paramétert kell egyeztetni, a hatályos és kapcsolódó önkormányzati rendelet figyelembevétele mellett. Ilyen paraméter például a jövedelmi viszonyok, költöző családtagok, személyi körülmények, stb.
Ezen felül a lakáscsere kérelem beadásához - a személyes jellemzők és a jogügylet jogi jellemzőinek figyelembevétele mellett - viszonylag sok igazolást, dokumentumot kell csatolni, ami önmagában is kellő tájékozottságot és figyelmet igényel.
Ezért érdemes az efféle természetű jogügylet esetén olyan "bonyolítót" felkérni, aki láthatóan érti és tisztán átlátja a folyamatokat, megfelelő háttérrel rendelkezik, megbízható a megítélése.
Társaságunk fenti nehézségek áthidalására megoldási lehetőségekkel tud szolgálni.
Díjazás:
Megbízási szerződés alapján, az ügylet összetettségétől, cserealap meglététől, az ügylet "üzleti értékétől" függően: 600 eFt - 1,5 mFt között. Az adott ügyletre egyedi ajánlatot adunk és egyedi megállapodást kötünk.
Időbeli átfutás:
Az ügylet körülményei határozzák meg elsődlegesen. Amennyiben van rendezett hátterű cserealap: 2-3 hónap. Tulajdonosi háttérrendezést igénylő cserealapok esetén: 2-5 hónap, illetve cserealap hiánya esetén - eljáró önkormányzattól függően 5 -14 hónap, jellemzően.
Amennyiben Ön a fent leírtak alapján bizalommal tud hozzánk fordulni, úgy a +36304889286 telefonszámon, vagy az info@csereal.hu email címen fogadjuk jelentkezését.